Przewodnik po Łodzi Izabela Kaczanowska

Izabela Kaczanowska


przewodnik miejski po Łodzi

tel. +48 796 512 366
e-mail: izabela [at] kaczanowska info

 
   
 

Wycieczki z przewodnikami w ramach Nocy Muzeów

getto litzmanstadt
19 maja 2012 roku w ramach Nocy Muzeów, tak jak rok wcześniej, przewodnicy miejscy współpracujący z Muzeum Rozproszonym oprowadzali po terenie dawnego getta. Jedną z tras prowadziłam wspólnie z koleżanką Agnieszką Królikowską.
Wycieczki rozpoczynały się w godzinach 18:00, 20:30 i 23:00.
Była to już druga edycja tej imprezy.
Opwiadałyśmy o tym, czym był Beirat, i jak funkcjonował w getcie. O przywilejach i występkach. Każdy z uczestników otrzymał symboliczny bilet na wycieczkę, oraz chustkę na otarcie łez. Bilety miały unikalne numery, co pozwoliło nam wręczyć symboliczną nagrodę wybranej osobie na każdej wycieczce (nagroda nawiązywała do jednej z opowiadanych anegdot).

Tematy tras w tym roku to::
Diabeł ubiera się w getcie
Wieczorowy kapelusz z getta, garsonka uszyta w zamkniętej dzielnicy, szykowne pantofle z resortu obuwniczego przy ulicy Franciszkańskiej 27. Około 10% konfekcji produkowanej w Litzmannstadt Getto zamawiały największe domy towarowe z Berlina, Frankfurtu i innych niemieckich miast. Pracownicy zakładów krawieckich przygotowywali katalogi ze zdjęciami ?gotowych wyrobów mody? zdając sobie sprawę, że od ilości zamówień zależy ich życie, ale czy zamawiający zdawali sobie sprawę, że modne stroje są produkowane przez ludność żydowską skazaną na zagładę?

Prowadząca: Anna Wyszyńska
Beirat niejedno ma imię
"Mój Beirat potrafi tylko gadać. Samotnie dźwigam moje zadanie i jeśli trzeba, używam siły (...)" - odnosząc się do słów Chaima Rumkowskiego, pokażemy, czym był w getcie beirat i jak funkcjonował, a przede wszystkim: jak wyglądało życie i jak toczyły się gettowe losy osób należących do tej uprzywilejowanej grupy.
Prowadzący: Izabela Kaczanowska i Agnieszka Królikowska
Miłość w getcie
Czy w warunkach walki o przetrwanie miłość zanika? Nie zawsze, nie u wszystkich i nie w każdym swoim przejawie. Przyjrzymy się jej wzlotom- niekiedy zakończonym tragicznym upadkiem, a także manowcom na jakie zdarzało jej się schodzić. Przyjrzymy się zakochanym, dowiemy się jak i dlaczego zawierano w getcie małżeństwa, a także poznamy losy rodzin walczących o to, by być razem.
Prowadzący: Danuta Niśkiewicz i Beata Krysztofczyk
Kartka z kalendarza
Dni 19 i 20 maja w latach 1940-44 to pozornie zwykłe chwile zatrzymane w klatce czasu przez skrybów getta. Pozwolą nam one jednak prześledzić jak z roku na rok zmieniała się sytuacja w getcie oraz to jakimi wydarzeniami żyli jego mieszkańcy . Dowiem się także jak pojmowano upływ czasu i jak nim zarządzano w miejscu które było osadzone "poza czasem "
Prowadzący: Michał Wyrwa i Marta Ignaczak
Przemierzając szybkim krokiem getto. Strategie przetrwania.
Jak przeżyć każdy najzwyklejszy dzień w getcie? Jak przygotować własne dzieci i rodzinę do życia w zamknięciu, które nie powinno mieć miejsca? Udawać, że wszystko jest normalne czy stanąć twarzą w twarz z okrutną rzeczywistością a tym samym stracić nadzieję? Gdzie i jak przetrwać piekło?
Prowadzący: Krzysztof Kręzel
Pod znakiem krzyża - losy chrześcijan w Litzmannstadt Getto
Ludzie, którzy wybrali zamknięcie w getcie, chociaż mogli mieszkać poza jego granicami: współmałżonkowie, adoptowane dzieci, przyjaciele, mieszkańcy Łodzi, którzy nie chcieli opuścić swoich domów położonych na terenie getta. Żydzi, którzy wybrali chrześcijaństwo. Kapłani chrześcijańscy i ich posługa w Litzmannstadt Getto.
Prowadząca: Monika Gajek
Zamknięci w zamknięciu - obóz cygański w Litzmannstadt Getto
Od początku trwania procesu zagłady Cyganie i Żydzi skazani byli na ten sam los. Dwie społeczności podobne ale jakże inne. Trudna relacja pomiędzy mieszkańcami zamkniętej dzielnicy: Żydami a wysiedlonymi do Getta Litzmannstadt Romami. Od niechęci do współczucia. Od lęku po pomoc.
Prowadząca: Joanna Tomczyk
DODATKOWO
Dzięki uprzejmości księdza prot. Eugeniusza Fiodorczuka wieczorem 19 maja 2012 o godzinie 18:00 odbyło się również spotkanie:"Metanoia i wszechjedność. Dialog z Bogiem a dialog pomiędzy religiami." O niezwykłości prawosławia.
Spacer był połączony z odwiedzinami dwóch łódzkich cerkwi.